Extrémne premeny cover

MARKIZA • STREDA 20:30 • V PREDSTIHU NA VOYO •

Dôvod, prečo Jaro nedokázal chudnúť. Psychologička to povedala na rovinu

13. 10 2022 06:00 | kf
Jarovi sa nepodarila premena
Jarovi sa nepodarila premena Foto: Markíza
Jaro
Jaro
Jaro na bootcampe

Psychologička v otvorenom rozhovore o tom, prečo Jaro nedokázal schudnúť.

Jarovi sa premena v šou nepodarila, Nesplnil ani jeden cieľ a počas natáčania ho Maroš prichytil pri niekoľkých klamstvách. Hoci celý tím odborníkov mu chcel pomôcť, nestretlo sa to s pochopením. My sme sa opýtali psychologičky PhDr. Marty Zaťkovej, ktorý je súčasťou Extrémnych premien, na jej názor na Jarovi premenu, prečo nebola úspešná.

Ako ste vnímali Jaroslavovu premenu?

Premena Jara bola primárne o Jarovi, jeho životnom a jedinečnom osobnostnom štýle, ktorý bol tvorený jeho predchádzajúcimi skúsenosťami, jeho odhodlaním a motiváciou. Jaro v premene dosiahol presne toľko, koľko v danom životnom období vládal a mohol. Nevnímam jeho snaženie čierno-bielo. Cieľ nedosiahol, ale zrejme to bola pre neho hodnotná životná skúsenosť. Vzhľadom na vek, schopnosti a predchádzajúce skúsenosti je fajn, že sa odhodlal aspoň niečo pre seba urobiť.

Boli ste aj vy prítomná pri jeho premene?

Počas jeho premeny som bola prítomná. Mali sme dojednané stretnutia a fungovali sme spolu občasne osobne a občasne cez skype, keďže Jaro žije v Košiciach. Jaro podľa harmonogramu navštevoval konzultácie.

V čom vidíte vy ako skúsená psychologička najväčší problém, prečo sa Jarovi nepodarila premena?

Premena každého jedného účastníka je o odhodlaní fungovať v zóne diskomfortu, nepohody a siahnutia na dno svojich síl. Zároveň je Jarova premena aj súčinom odhodlania vo vzťahu k zmene, vedomostí o možnom dosiahnutí úspechu (poznanie kvalitného jedálnička a športovej aktivity) v pomere k nespokojnosti každého jedného účastníka so samým sebou. Čím vyššia je vlastná nespokojnosť s tým, koľko vážim, vyššia je motivácia k zmene. Maroš Molnár, Michal Páleník aj ja sme podporovali účinkujúcich, dodávali im dostatočné informácie a podporné vedomosti, ktoré mali byť nápomocné ich zmene. Toto všetko malo svoje pôsobenie aj v jedinečnom spracovaní každým jedným účastníkom premeny. Čím bola nespokojnosť u účinkujúcich so samým sebou väčšia, tým intenzívnejšia bola tendencia k premene a úspešnosť k premene.

V prípade, že človek má dostatok vedomostí o zmene, podporu z okolia, ale jeho nespokojnosť v tejto etape života nie je dostatočne veľká, nedisponuje dostatočnou motiváciu, sebazaprením, odhodlaním a tým pádom zmena nenastane. Celý tím odborníkov môže najviac chcieť a byť nápomocný, ale nikto z nás nemôže chcieť viac ako Jaro. Zrejme jeho nespokojnosť nebola tak veľmi vysoká a ciele, ktoré dosiahol, boli pre neho dostatočné. Nedovolím si však tvrdiť, že Jaro nedosiahol svoj cieľ. Nedosiahol cieľ stanovený Marošom, strop svojich schopností si uvedomil a to je pre mňa sympatické.

Vedeli ste počas premeny odhadnúť aj to, čo spôsobilo u Jara extrémnu nadváhu?

Extrémna nadváha vzniká roky. Je ukazovateľom životného štýlu (strava, pohyb, sociálne prostredie, stres) v spolusúčinnosti s hereditárnym pozadím (dispozícia k obezite) a jedinečným štýlom fungovania v sociálnej realite. Aj extrémne nadváha je rozhodnutím, neužitočným, sebadeštrukčným, smerujúcim k sebazničeniu. Verím, že Jaro v Extrémnych premenách získal potrebné informácie, zoznámil sa s množstvom jemu nápomocných ľudí a keď sa rozhodne, vie urobiť toho pre seba veľa.

Upútavka

 
Extrémne premeny Slovensko - v stredu, 23. novembra, o 20.30 (a už teraz na Voyo)!
Sledujte celé epizody na